Fermuar Nedir?

Fermuar Nedir? Fermuar Çeşitleri

Fermuar, iki kumaş türü yakanın geçici olarak birleştirilmesine yarayan bağlantı türüdür.

1891 yılında Whitcomb Judson adlı Amerikalı mucit tarafından icat edilmiştir. 1918 yılına kadar yalnızca kovboy çizmelerinde kullanılmıştır. Elbise, valiz, çanta, çadır, uyku tulumu gibi tekstil ürünlerinde sıkça kullanılır. Yerine düğme, çıtçıt, bağcık, cırt-cırt da kullanılabilir.Günümüzde metal ya da plastikten oldukça ucuza imal edilebilmesine rağmen, tek bir dişin bozulmasıyla ürün fonksiyon dışı kalabilir. Çünkü bir diş kırılınca diğerleri de kullanılamaz hale gelir.

Çalışma

Fermuar kullanılarak bitiştirilecek iki yaka, genelde sayıları 10 ile 100 arasında değişen ve birbiri içine geçebilen özel dişler içeren kumaş bantla donatılır. Fermuar, iki yaka arasında gidip gelebilen ve elle kontrol edilen özel bir sürgü sayesinde açılır ya da kapanır. Sürgünun içinde yer alan Y-şeklindeki kanal, dişleri sıkıştırarak birleştirir ya da ayırır.

Fermuar sektörü, genel itibariyle yıllara göre değişim ve gelişim göstermektedir. Bugün yeni buluş ve yeniliklerin getirdiği ilerleme, fermuar sektörüne ileriye dönük beklentiler yönünden bakış açısı oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda EMR’nin geliştirdiği Anti-Bacterial ve Su İtici fermuarlar, fermuar sektörünün gelişimi açısından önemli çalışmalar olarak düşünülmektedir. Ürünün tamamlayıcısı olan fermuar, ürün üzerindeki özellikleri yansıtması açısından bu gibi yenilikler ile kullanım oranının arttığı bir sektör haline gelmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır.e-tekstil.com

Iyzico