Liflerin Yanma Analizleri

Liflerin Yanma Analizleri

Lifler  Aleve yaklaşırken Alevin içinde  Alevden uzaklaştıktan sonra Koku Kalıntı karakteristikleri

Akrilik
(Orlon)
 Kolay yanar,ateşten uzaklaşmaya çalışır. Eriyerek hızla yanar. Eriyerek yanmaya devam eder,malzeme parçalanır. Ekşi ve keskin koku,çıkan gazlar zehirlidir Sert,kırılgan,siyah şekilsiz topaklar bırakır.

Anidex
 
Eriyerek alevden uzaklaşmaya çalışır.
Eriyerek yanar.
Eriyerek yanmaya devam eder.
Kimyasal koku
Siyah kömürleşmiş kül bırakır.

Aramid 
Alevden eriyerek ve büzülerek uzaklaşır.
Eriyerek,yavaşça ve zor yanar.
Kendiliğinden söner.
Tatlı hoş bir koku bırakır.
Sert kahverengi kül bırakır.

Asbest
(Doğal)
Alev almaz Erimez,yüksek ısıda kızarıp kor haline gelir,parlar. Şekil değişikliği olmaz,şeklini korur. Koku vermez. Genelde değişmeden kalır,kararabilir.
Asetat  Alevden kaçarak erir ve yanar.  Hızla eriyerek yanar. Eriyerek yanmaya devam eder. Ekşi ,sıcak sirke kokusu verir.(asetik asit kokusu) Kırılgan,siyah,şekilsiz,topak halinde boncuklar bırakır.
Azlon  Erir ve ateşten kıvrılarak kaçar. Yavaşça yanar. Bazen kendiliğinden söner. Yanık saç kokusu verir.(keratin kokusu) Topak,kabarcıklı kül, kırılgan  ve kolay parçalanabilirdir.
Cam  Yanmaz. Yumuşar ve kor haline gelir. Sertleşir. Koku vermez. Şeklini değiştirir. Sert beyaz boncuk haline gelir.
İpek
(Ağırlaştırılmış) Erir ve ateşten kıvrılarak kaçar. Yavaş ve eriyerek yanar,yanarken cızırdar Çok yavaş yanar,genellikle kendiliğinden söner. Yanmış saç (keratin)
kokar. Toparlak siyah boncuk,kırılgandır, kolayca ezilir.
İpek
(Doğal) Erir ve ateşten kıvrılarak kaçar. Yavaş ve eriyerek yanar,yanarken cızırdar Çok yavaş yanar,genellikle kendiliğinden söner. Yanmış saç (keratin)
kokar. Elyaf ya da kumaş şeklinde kül bırakır. Kızgın tel gibi kor olur.
Kauçuk  Alevden eriyerek uzaklaşmaya çalışır. Eriyerek hızla yanar. Eriyerek yanmaya devam eder. Kükürt kokusu veya kimyasal bir koku verir. Yumuşak ,yapışkan şekilsiz siyah bir kalıntı bırakır.
Keten  Alevden kaçmaz,erimez, büzülmez,ve ateşe değince yanar. Erimeden ve hızla yanar. Yanmaya devam eder. Yanık kağıt kokusu verir. Gri kül bırakır.


Metal(kaplanmış) Erir ve çeker. Erir. Davranışı kullanılan kaplamaya bağlıdır. Koku vermez. Sert topak bırakır.
Metal (saf) Yanmaz,reaksiyonu yoktur. Kırmızı kor haline gelir. Sertleşir.  Koku vermez. Orijinal şeklini korur.


Modakrilik.
 Alevden eriyerek uzaklaşır. Eriyerek çok yavaş yanar,alevi beslemez. Kendiliğinden söner.  Ekşi,keskin,kimyasal bir koku verir. Siyah,sert ve şekilsiz topaklar bırakır.


Poliamid 6(Perlon),
6,6(Nylon Alevden eriyerek ve büzülerek uzaklaşmaya çalışır. Eriyerek yavaşça yanar ve damlar. Genellikle kendiliğinden söner.  Keskin olmayan bir koku verir. Sert,füme rengi yuvarlak topaklar bırakır.

Nitril  Alevden eriyerek kaçar. Eriyerek yanar. Eriyerek yanmaya devam eder. Koku vermez. Siyah,sert ve şekilsiz topaklar bırakır.

Novoloid  Alevden eriyerek ve büzülerek  kaçar. Kor halinde yavaşça yanar. Kendiliğinden söner.  Fenol kokusu verir. Şeklini korur,ancak siyahlaşır.

Olefin  Alevden eriyerek,büzülerek  kıvrılarak kaçar,yapışır. Eriyerek yavaşça yanar. Eriyerek yanmaya devam eder. Kimyasal bir koku verir. Sarımsı kahverengi sert yuvarlak topaklar bırakır.
Pamuk  Erimez,büzülmez,kolayca yanar. Erimeden ve hızla yanar.  Kor gibi erimeden için için (alevsiz)yanmaya devam eder. Yanık kağıt kokusu verir. Açık,gri füme kül bırakır.

Poliester  Alevden eriyerek ve büzülerek uzaklaşmaya çalışır. Eriyerek yavaşça yanar. Genellikle kendiliğinden söner. Kimyasal bir koku verir. Siyaha yakın gri veya açık kahverengi yuvarlak topaklar bırakır.
Rayon ve Viskon  Alevden uzaklaşmaz. Değince  yanar. Çok hızlı yanar.(Pamuktan daha hızlı) Yanmaya devam eder,yavaş yavaş sönmekte olan bir ateş bırakır. Yanan ağaç ve kağıt gibi kokar. Çok az miktarda hafif,kabarık kül bırakır.
Saran  Alevden eriyerek ve çekerek kaçar,yapışır. Çok yavaş ve eriyerek yanar,sarı alev verir. Kendiliğinden söner. Keskin,ekşi,kimyasal bir koku verir. Yumuşak,yapışkan,şekilsiz siyah kalıntı bırakır.

Spandex  Erir ancak alevden büzülerek kaçmaz. Eriyerek yanar. Eriyerek yanmaya devam eder. Kimyasal bir koku verir. Yumuşak,kabarık,zamk gibi yapışkan,siyah kül bırakır.

Triasetat  Alevden kaçarak erir ve yanar. Hızlı yanar ve erir. Eriyerek hızlı bir şekilde yanmaya devam eder. Yanık kağıt gibi kokar. Kırılgan, siyah,şekilsiz topak halinde boncuklar bırakır.

Vinal  Alevden eriyerek ve büzülerek kaçar,yapışır. Eriyerek yanar. Eriyerek yanmaya devam eder. Kimyasal bir koku verir. Ten rengi,sert bir topak bırakır.

Vinyon  Alevden eriyerek ve büzülerek kaçar,yapışır. Eriyerek yavaşça yanar. Kendiliğinden söner. Ekşi kokar. Sert,siyah  şekilsiz topak bırakır.

Yün  Erir ve ateşten kıvrılarak kaçar. Yavaş yanar ve yanarken cızırdar. Kendiliğinden söner. Yanık saç(keratin) kokar. Topak topak kabarcıklı kül bırakır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır.e-tekstil.com

Iyzico