Pantone Nedir?

Pantone nedir?

Pantone LLC, renk konusunda uzmanlaşmış bir firmadır.  Bu firmanın çıkardığı Pantone adlı kataloglar da yine bu isimle kullanılırlar.


Farklı sektörlerde renklerin aynı dil ile ifade edilmesini sağlamak amacıyla farklı sektörler için farklı renk katalogları çıkarmaktadır.
Boya , kağıt ve ambalaj ve tekstil vb. sektörler için ayrı kataloglar mevcuttur.

Tekstilde genelde kullanılan kataloglar:
TP (TPX; TP'nin genişletilmiş ve 2007 yılı gibi çıkardığı yeni halidir.) Kağıt (Paper) üzerinde renkler sunulmaktadır. Ambalaj seköründe vs. de kullanılmaktadır.
TC (TCX; TC'nin genişletilmiş ve 2007 yılı gibi çıkardığı yeni halidir.) Pamuklu Dokuma (Cotton) üzerinde renkler sunulmaktadır.


Pantonelerde, renk çemberi, ve renk ile ilgili kısa bilgiler ile her pantonenin hangi sayfada olduğu indeks sayfası ve renklerin kitapçıkta geçen isimleri ve her rengin karşılığı mevcuttur.


İndekste hangi pantonenin hangi sayfada olduğu görülebilir.


Örneğin 19-1016 TCX numaralı numarayı indeksten bulup hangi sayfa, hangi satır ve hangi sütunda olduğunu öğrenip rengin olduğu sayfaya kolaylıkla gidilebilir.


Özellikle pamuklu kumaşlarda çok iyi netice alınırken, viskon, saten ve diğer parlak kumaşlar için yanıltıcı sonuçlar alınabilir.
Pantoneye göre istenen renk çalışması Işık Kabinlerinde 45 derecelik açı ile karşılaştırılmalıdır. Işık kabinlerinde D65, TL84, UV gibi farklı ışık kaynakları mevcuttur.

Kadife gibi yönlü kumaşların hav yönlerinin aynı yöne baktırıldıktan sonra pantone ile karşılaştırması gerekmektedir, aksi halde yanıltıcı olabilir.
Önce D65 gün ışığında karşılaştırma yapılır. Daha sonra TL84 Florasan ışığında da sağlama yapılır. Bazı durumlarda farklı iki ışıkta farklı görünen renklere rastlanabilir ki bu duruma metemari denmektedir. Genelde haki renginde bu durum sıkça ortaya çıkmaktadır. Gün ışığında haki görünen bir renk florasan ışığından kahve gibi görünebilmektedir.


Spektrofotometre rengin bileşenlerini okuyabilen bir cihazdır. Bu gibi cihazlarla her gelen rengin okunup tolerans aralığında ve aradaki farkın en az olduğu renk onaylanabilir ama bu cihazlar pahalıdırlar.


Renk onayı verebilecek bir kişinin HUE testinden başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekmektedir. HUE rengin bileşenleri olan ana renklerin renk içindeki karışımını yani Rengin Mavi, Kırmızı ve Sarılığını ifade eder.
Rengin diğer bileşenleri parlaklı, matlık ve bir diğer ise açıklık, koyuluktur.


Bir renge yorum yaparken renkte gördüğünüzü yazmanız gerekmektedir ve yukarıda belirtilen 3 argüman üzerinden yorum yapılmalıdır. Yani parlak olmuş, kırmızısı fazla, Koyu da kalmış gibi yorumlar yapılmalıdır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır.e-tekstil.com

Iyzico